Ondřej ŠTEFFL

Ondřej je dušou zakladateľ. V roku 1990 založil prvú súkromnú školu v Československu (PORG), v roku 1995 spoločnosť Scio (www.scio.cz), v roku 2015 otvorí Scio prvú ScioŠkolu (www.scioskola.cz) a potom ďalšie.

Škola – voda stúpa

Všetky deti majú prirodzenú, evolúciou úžasne rozvinutú schopnosť a zároveň potrebu sa učiť. Každé dieťa je jedinečné – má špecifické možnosti aj ciele. Rôzne sú aj spôsoby, akými sa deti učia. A učia sa stále, nielen v škole a nielen vtedy, keď si to uvedomujú. Svet vzdeláva!

Špatným, škola mě nebavila. Na gymnáziu jsem to „dotáhl“ až na šest čtyřek. Pak jsem naštěstí onemocněl, což mi umožnilo do školy chodit jen občas a studovat si po svém. Můj prospěch se rychle zlepšil. Škoda, že tehdy nebyl internet, co já všechno mohl umět…

Budoucnost současné tradiční školy vidím černě. Přetrvává vlastně jen proto, že si naprostá většina lidí neumí představit nic jiného. Sama si klade cíle, které neplní, a o jiných cílech nepřemýšlí. Kdy a jak to skončí, ale nevím. A co to je vlastně škola? Instituce, která vzdělává (po internetu) kdykoliv a kdekoliv, nebo místo, kde se v daném čase setkávají žáci? A musí tam být učitelé?

Nejen, že nevíme, co to je škola, ale čím dál víc se lidé liší v názoru, co je smyslem a cílem vzdělávání. Hlavně ti, co o tom více přemýšlejí. Takže dobrá škola bude pro každého něco jiného. Svět kolem nás je ale hodně dobrá škola.